Únor 2014

Nástrahy zahradničení v zimě

19. února 2014 v 13:13 | redakce |  Zahrada
Je výborné, když se můžeme dostat do své zahrady v zimě, ale jestli nejsou vhodné podmínky, může se stát nebezpečným místem. Tehdy radši zůstaňme v teple domova a počkejme, až přijde jaro.

Prořezávání

V únoru je toho hodně, co musíme prořezávat, ale radši se tomu vyhněme, když k tomu nejsou vhodné podmínky. Balansování na kluzkém žebříku a zahradním nábytku, abychom dosáhli tu problematickou větev, není moc dobrý nápad. Vyplatí se investovat do teleskopického prořezávače, abychom si ulehčili práci tím, že budeme moct stát na vlastních nohách.

Uklouznutí

Mráz a sníh patří k tomuto období, ale z chodníků dokáží udélat přímo kluziště. Abchom předešli nechtěným piruetám na zamrzlých dlážděných plochách zahrady, rozsypeme po nich štěrk, hrubý písek anebo popel z krbu nebokamen. Potom se po nich můžeem pohybovat bez hrozby pádu. Na malých plochách můžeme rozsypat kuchyňskou sůl, abychom je udrželi bez ledové vrstvy, i když je to dost finančně náročné řešení. I posekané větvičky stromů a keřů nám mohou poskytnout první pomoc, když je ale chůzí zatlačíme do zmrzlého sněhu, přestanou nás před uklouznutím chránit.

Okopávání

Jít přímo ven do studeného počasí a začít okopávat může véest k natažení svalů a některá vážnější natažené svaly mohou na druhý den dost bolet. Abychom předešli nepříjemným bolestem a seknutí v zádech, před kopáním sikrátkým cvičením protáhneme svaly a kříže si udržujmev teple, zakryté vícero tenkými vrstvami oblečení. Nebezepčenství, které představuje okopávání v zimním období, nehrozí jenom nám, ale můžeme ohrozit i půdu. Kopání vlhké půdy může poškdoit její strukturu a zastavit její odvodňování.

Hrubá vrstva sněhu

Velké množství sněhu usazujícího se na větvích je může zlomit, proto ho co nejdřív ometeme, aby sme se vyhnuli nebezpečí padajících větví. Sníh taky může skrývat okraje chodníků a předměty, buďme proto opatrní.

Rostliny potřebují výživu

17. února 2014 v 16:40 | redakce |  Zahrada
Kromě vody a oxidu uhličitého rostliny potřebují i minerály a stopové prvky, které se nacházejí v půdě. Tyto hlavní výživové složky se rozdělují na kategorie podle množství, v jakém jsou potřebné. Většina typů půd obsahuje vše, co rostliny pro svůj Růst potřebují. Dostatečný přísun výživových látek jim umožňuje zdravější a pevnějí vzrůst. Rostliny v nádobách se však bez hnojiva neobejdou.

Při obrovské nabídce hnojiv v zahradnických centrech není lehké si vybrat to správné. Nejjednodušší hnojiva obsahují stejné množství dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Hnojovo s vyšším podílem dusíku je vhodné pro podporu tvorby listů, zvýšený obsah draslíku příznivě ovlivňuje bohaté kvetení a tvorbu plodů. Všechny rostliny přijímají výživu v kapalné formě. Tekuté hnojivo proto působí omnoho rychleji než granulované.

Pravidla hnojení

Ve fáze vegetace rostliny přihnojujeme málo, ale často. Nedáváme jim vyšší dávky, než jsou doporučované a ani nezvyšujeme koncentraci. Hnojivo neaplikujeme na suchou zeminu ani substrát, protože bychom mohli poškodit kořeny. Na podzim ani v zimě rostliny hnojivo nepotřebují, protože nerostou, a výživové látky se do jara odplaví.

Boj proti mechu krok za krokem

15. února 2014 v 13:54 | redakce |  Zahrada
Když je půda trávníku moc mokrá, příliš kyselá nebo tvrdá, daří se v ní mechu. Navíc, nachází-li se trávník ve stínu, má mech pro svůj růst ideální podmínky. Prvním krokem při boji s mím může být použití přípravku, který se později odstraní hráběmi. Při dalším kroku byste se však měli pokusit odtsranit opříčiny růstu mechu.

1. Trávník přihnojte.

Jeli trávník dobře přihnojený a zdravý, nemělo by v něm být žádné místo pro mech.

2. Časteji sečte.

Pravidelné sečení na správnou výšku pomáha trávníku zhoustnout a zbavit se mechu. Naopak, když necháme trávník dlouho neposečený a potom ho radikálně sestříháme, růst mechu jen podpoříme.

3. Udržujte trávník v čistotě.

Mech se rozrůstá na starém, neprovzdušněném trávníku. Na podzim zahradní trávník ošetřete vertikutátorem a na jaře ho opatrně prohrabejte.

4. Zlepšete mu půdu

Má-li půda nedostatek živin, je písčitá aneo příliš kyselá, můžete v ní zlikvidovat mech přidáním vhodného substrátu. Dá se to udělat na podzim, po jeho ošetření vertikutací anebo provzdušnění.

5. Použijte vápno

Trávník rostoucí na velmi kyselé půdě můžete zlepšit posypáním vápnem, které zvýší hodnotu pH půdy, podpoří růst trávy a zabrání šíření mechu. Toto opatření by však mohlo zvýšit výskyt červů. Vápno proto použijte pouze v případě, kdy je to absolutně nevyhnutné.

Prahy už se nenosí

13. února 2014 v 19:35 | redakce |  Dům a bydlení
V moderních interiérech už se u dveří neobjevují prahy. Díky tomu je průchod bezbariérový, navíc nic nenarušuje vzhled interiéru. Lehkým negativem se někomu může jevit miniaturní skulinka pod zavřenými dveřmi, kterou může lehce proudit vzduch. Komu to vadí, ale nechce se vracet k provedení s prahem, může využít skrytý mechanický práh, který je schovaný ve spodní části dveří a v otevřeném stavu je zcela zasunutý do dveřního křídla. Spolu se zavíráním dveří se gumový koberec pomalu automaticky vysouvá směremk podlaze a ve zcela zavřeném stavu jsou dveře utěsněny.

Jaký povrch dveří zvolit

12. února 2014 v 19:16 | redakce |  Dům a bydlení
Pokud jsme si vybrali typ dveří do našeho domu, začíná ta příjemnější část rozhodování - výběr povrchu a designu dveřních křídel. Jaké typy povrchů jsou k mání?

Klasikou zůstává čistě přírodní materiál, jakým je dřevo, ať už v podobě masivních dveří nebo častěji dveří dýhovaných. Vzhledem k údržbě a praktičnosti mají ovšem ve většině domácností zelenou umělé povrchy dveří. Najlevnější variantu, která zvládne běžný provoz domácnosti, představuje fólie. Dveě může pokrývat i speciální materiál označovaný jako CPL. Tedy střednětlaký laminát, který ve srovnání s fólií zajišťuje větší ochranu dveří proti mechanickému poškození.

Výhody CPL oceníme, když máme domácího mazlíčka. Tato povrchová úprava totiž zajišťuje adekvátní ochranu dveřního křídla proti odření, poškrábání či skvrnám.

Vysoce odolnou povrchovou úpravu představuje vyšší forma laminátu: HPL. Tedy vysokotlaký laminát. Tento materiál se hodí do prostor s extrémním zatížením, zabraňuje vzniku vydřených míst, vyblednutí či při opravdu silném namáhání odchlípnutí desky s povrchovou úpravou od dveřního křídla.

Současným hitem mezi moderními umělými materiály je PVC, které se na dveřní křídlo lisuje ve vakuu, takže dokonale přilne a lze jím pokrýt i dveře s jakkoliv vyfrézovaným tvarem.

Potřebujeme-li interiér prosvětlit, jsou vhodnou volbou celoskleněné dveře - samozřejmě ze speciálního bezpečnostního skla. Na dveře je možno využít i speciální systém celoskleněných prosuktů - Grafosklo, který umožňuje díky jednotnému motivu uvnitř skla propojit interiér do jednoho celku.

Jaké rozměry dveří kam použít?

9. února 2014 v 8:52 | redakce |  Dům a bydlení
Standardní výška dveří dnes je 197 cm a šířka jednokřídlých dveří je 60 nebo 70 cm (pro koupelnu, WC, komoru a podobně, pokud je to ale možné, volte dveře širší), 80 cm (do obytných místností) nebo 90 cm (jako vchodové dveře nebo do bezbariérových bytů). Běžná šířka dvoukřídlých dveří je 125, 145, 165 nebo 185 cm.

Do standardních rozměrů jsou ale stále více zahrnovány i dveře ve výškách 210, 220 a 230 cm. V atypických rozměrech si lze vybrat výšku dveří dosahující až 234 cm s volbou odpovídající šířky. U velkých dveří je ale nutno brát na zřetel váhu dveřního křídla. Jednoduše řečeno, abychom dveře dokázali silově zavřít a otevřít.

Vždy je však třeba posílit i nosnost dveřního kování, aby s postupem času dveře nezačali klesat.

Leden a únor pro zahradníka

4. února 2014 v 9:52 | redakce |  Zahrada
Dlouhé zimní dny a večery nejsou pro aktivní lidi žádnou překážkou. Každý správný i amatérský zahradník totiž dobře ví, že v zimě je dostatek času pro přípravu na celou nadchádzející zahradnickou sezónu.

Leden

  • Pečlivě plánujeme nadcházející pěstěbní sezónu a doplňujeme zahradní potřeby, nářadí a semínka.
  • Do misek a truhlíčků vyséváme letničk s dlouhodu dobou vývoje (hvozdík, begonie, petúnie, nestařec, dračík, pelargónie)
  • Před mrazem a větrem chráníme venkovní rostliny, jako jsou rododendrony, azalky, levanduli, tymián. Použít můžem chvojí nebo netkanou textilii.
  • Pokud není zcela promrzlá půda, tak máme ještě šanci zrýt záhony a připravit je tak na jarní výsadbu.
  • Z jehličnanů, listnatých stromů a mladých stromků pravidelně lehce odstraňujeme sníh, který by na nich mohl zamrznout a poškodit tak jejich větve.
  • Pozor na namrzlé chodníky a cesty - raději je ošetříme posypem.

Únor

  • Záhony, na nichž budeme pěstovat košťálovou zeleninu, povápníme s dostatečným předstihem před výsadbou.
  • Do misek a truhlíků vyséváme letničky s dlouhou dobou vývoje, jako je šalvéj, hledík, fialka.
  • Od konce měsíce začínáme řezat jádroviny, především nové stromky vysazené na podzim, a dále pak starší stromy, které méi v minulém roc emalé přísrůstky na koncích větví.
  • Na konci měsíce zmlazujeme vinnou révu, avšak při příznivém počasí, kdy venkovní teplota neklesá pod 3°C.
Správným postupem v období zimy si připravíme podmínky na to, aby nám zahrada délal radost na jařea v létě. Jak okrasná, tak užitková. I vaše zahrada může vypadat jako tato.

Dům nebo byt?

1. února 2014 v 22:28 | redakce |  Dům a bydlení
Bydlení je jedna ze základních lidských potřeb. Nejde jen o střechu nad hlavou, ale i o pocit bezpečí. O ochranu před počasím i o možnost uskladnit své věci a predměty denní potřeby. a chránit se před vnějším světem.

Vyřešit své bydlení můžeme v zásadě dvěma způsoby. Bydlením v bytě, většinou ve městě a bydlením v rodinném domě. Buď na vesnici anebo ve městě, kde jsou pro rodinné domy vyhrazeny celé čtvrti. Výhodou bydlení v rodinném domě ve městě je blízkost všech vymožeností města a současn%e soukromí rodinného domu. Nevýhodou může být menší zahrada. Pokud ale máte práciu ve městě, ušetříte za dopravu za prací.

Bydlení v domě na vesnici má výhodu většího sepjětí s přírodou a často možnost velké zahrady. Velká zahrada umožňuje kromě odpočinku i vypěstovat si mnoho potravin, tedy branbor, zeleniny a ovoce pro svou potřebu. Případně i pro prodej, což činí obyvatele vesnice mnohem méně závislé od příjmu peněz za práci pro někoho jiného.

I za bydlení v rodinném domě je potřeba platit poplatky, zejména za vodu, elektřinu a palivo na topení. Ovšem za tuto cenu máte často větší podlahovou plochu, než v bytě a větší komfort bydlení. Na druhou stranu se o dům musíte starat a taková oprava střechy nebo její výměna je pěkná pálka a platíte jí sami, kdežto v bytovém domě se na opravu složí více vlastníků.

Bydlení v domě i bydlení v bytě má své výhody. Záleží jen na vás, čemu dávate přednost a co má pro vás větší cenu.