Říjen 2017

Anglická mlha

23. října 2017 v 10:03 | redakce |  Zahrada
Podzim má sve kouzlo a podzim v zahradě je zvlášť barevný. Všechny odstíny červené a žluté na listech stromů obarví zahradu do pastelových tónů, které se mění každý den. Každý fotograf čeká na toto roční období, aby zachytil barvu krajiny na svoji záznamovou kartu. Když máte svou zahradu, nemusíte za podzimními fotografiemi jezdit a hledat náměty, vaše zahrada vám jich poskytne dostatek.

Nesmí být ovšem zamlženo. I když podzimní deště dokáží vyvolat pochmurnou náladu, daleko víc zkazit nejen fotografický zážitek umí samotní lidé. Podzim je totiž i období úklidu zahrad. Po sběru zeleniny nastává potřeba likvidovat i zbytky natí a pro mnohé to znamená jediné: spálit je. Kromě toho, že kazí vzduch jiným lidem, spalují i své peníze a neví o tom.Každá rostlina, strom i rajče, potřebuje ke svému růstu vodu a živiny. Živiny, které získá ze země, ve které roste. Když po sběru úrody zbytky rostlin lidé spálí, spálí s nimi i živiny z půdy a ty musí příští rok do země dodat. Musí hnojit. Musí koupit hnojiva.

Kdyby zbytky rostlin na podzim skončili na hromadě kompostu, nejen, že by na vesnici zůstal čistý vzduch a nekonala by se mlha jako v Londýně. V průbehu roku by se žížaly a baktérie postaraly o staré nate, trávu nebo zeleninový odpad z kuchyně a vytvořili z něj substrát, kvalitní kompost. Když ho zahrádkář rozhází po záhonu zeleniny nebo i květin, přihnojí půdu a vše lépe poroste. A nemusí za to zaplatit ani korunu. Nemusí nic kupovat.

Kompostování zbytků ze zahrady a kuchyně je nejen přímou úsporou peněz, ale i recyklací živin v přírodě. A za ušetřené peníze za hnojiva si můžete koupit třeba nový gril do zahrady.